LoRa Çözümü Nelerdir

Dünyanın her yerinde su sayaçları, elektrik sayaçları, gaz sayaçları, sokak lambaları, çöp kutuları, boru hatları, gürültü ve gaz dedektörleri şehirlerde muazzam bir şekilde kullanılmaktadır. Bu cihazlar kurulum yerlerinde güç kaynağı kullanımı kısıtlamaları nedeniyle bir ağa bağlanamıyordu. Aynı zamanda kırsal alanlar ve büyük tarım arazilerinde verilerin toplanmasında güçlük çıkıyordu.

Zoba çözümü bu cihazların uygun maliyetli bir şekilde bağlanmasına yardımcı oluyor. LoRa ve LoRaWAN protokolü 868Mhz lisanssız spektrumda kullanılır ve bu da kullanan uygulamalara hiçbir maliyet getirmez. Son noktada kullanılan cihazlar, yıllarca çalışabilmesi ve radyo verilerini kilometrelerce yayabilmesi için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiştir.

LoRa, düşük güç tüketimi ile uzun menzilli çift yönlü radyo bağlantısı sağlayan bir teknolojidir. Uzun hava yayılım mesafesi, düşük güç tüketimi, yüksek hassasiyet, güçlü spektrum yayma ve şifrelenmiş güvenli iletimi sunar. LoRa teknolojisinin çift yönlü iletişimi sayesinde uç noktaların istenildiği gibi yönetilmesi sağlanacaktır.

LoRa Teknolojisi ve LoRaWAN ™ protokolüne dayanan düşük güçlü, geniş alan ağları (LPWAN) akıllı bir algılama ve kontrol altyapısı sunar; bu altyapı sayesinde binlerce bağlı cihazdan veri akıcı bir şekilde toplanır ve analiz edilir. LoRaWAN tabanlı ağlar, çok az ağ altyapısı kullanarak kentsel bir alanı örtmek için uzun veri aktarım aralığı ile güvenli, çift yönlü iletişim sunar. LoRa Teknolojisi, akıllı şehir uygulamaları için optimize edilmiş, 20 yıla kadar pil ömrüne ihtiyaç duyan, pille çalışan sensörlere dayanan çözümler sunar.

Veri günümüzün en değerli kaynağıdır. Devlet kurumları ve belediyler veri toplamak, verileri işlemek ve verileri analiz etmek için kurumsal tabanlı sistemler kullanarak akıllı şehir girişimlerini artırmaktadır. Bu ağlara “Nesnelerin İnterneti” ya da IoT denmektedir. Daha iyi karar verebilmek ve şehir hizmetlerini daha etkin bir şekilde yönetebilmek için ayrıntılı ve ölçülebilir verilere sahip olmak gerekmektedir.

 

LoRa Çözümü Nelerdir
Başa dön